
Co to jest DVB-T2? Czy trzeba wymienić telewizor?
Posted on |
Spis treści
Co to jest DVB-T2? Kilka lat temu byliśmy świadkami rewolucji w nadawaniu naziemnej telewizji. Była ona związana z przejściem z nadawania sygnału analogowego na sygnał cyfrowy w standardzie DVB-T. Zmiana ta spowodowała znaczne zwiększenie liczby darmowych kanałów telewizyjnych. Postęp technologiczny jednak nie zwalnia. W przyszłym roku czeka nas kolejna zmiana. Wiąże się ona z wdrożeniem standardu DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej. Co to oznacza dla naszego telewizora? Czy trzeba wymieniać telewizor? Jak sprawdzić, czy jest on kompatybilny z formatem DVB-T2? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w poniższym tekście.
Co to jest DVB-T2?
DVB-T2 to standard, który służy do przesyłania skompresowanych danych multimedialnych w naziemnej telewizji cyfrowej. Od obecnie używanej generacji DVB-T różni się znacznie większą ilością danych, które są możliwe do przesłania w danym paśmie radiowym. Aktualnie na każdej częstotliwości użytkowanej przez naziemną telewizję cyfrową transmitowanych jest około sześciu kanałów telewizyjnych. W nowym standardzie ta liczba może wzrosnąć do około dziesięciu. Jednocześnie zwiększenie liczby dostępnych kanałów telewizyjnych nie spowoduje utraty jakości przesyłanego sygnału.
Czy trzeba wymieniać telewizor?
Wszystkie telewizory, które zostały kupione w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy powinny już wymagania standardu DVB-T2 spełniać. W Polsce sygnał DVBT-2 będzie kompresowany za pomocą kodeka HEVC/H.265. Część odbiorników telewizyjnych może być przystosowana wyłącznie do odbioru sygnału zakodowanego za pomocą starszego formatu HEVC/H.264. Taki odbiornik może posiadać oznaczenia wskazujące na możliwość odbioru sygnału DVB-T2. nie będzie w stanie odtwarzać sygnału telewizyjnego po zmianie systemu nadawania. Na szczęście odpowiedź na pytanie postawione w nagłówku jest negatywna. Nie ma potrzeby wymiany telewizora nawet w przypadku, w którym nie spełnia on wszystkich wymagań nowego formatu. Wystarczy zakupić dekoder DVBT-2. Żadnych zmian nie musimy również wprowadzać w przypadku z korzystania z telewizji kablowej czy też platform satelitarnych.
Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?
Podstawowym wymogiem przy wyborze dekodera DVB-T2 powinna być jego kompatybilność ze standardem kodowania HEVC/H.265. Na portalach aukcyjnych możemy spotkać wiele ofert sprzedaży dekoderów DVB-T2. W części z nich natrafimy w opisie oferty na informację o kompatybilności ze standardem HEVC/H.264. Taki dekoder po zmianie systemu nadawania będzie bezużyteczny. Dlatego podczas wyboru dekodera powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jest on zgodny z formatem HEVC/H.265. Nasz telewizor musi również umożliwiać podłączenie dekodera za pomocą złącza HDMI lub SCART. Koszt dekodera DVB-T2 nie powinien przekroczyć stu złotych.
Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera sygnał DVB-T2?
Obecnie trwają intensywne testy nadawania sygnału w nowym formacie DVB-T2. W większości lokalizacji dostępne są testowe multipleksy, które nadają kanały telewizyjne w nowoczesnym standardzie. Jednym z takich przykładów jest tworzony przez Polsat kanał Wydarzenia24.który powinien być bez problemu dostępny we wszystkich największych aglomeracjach. Na testowym multipleksie TVP znajdziemy takie następujące kanały: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Polonia. W celu sprawdzenia, czy odbieramy kanały nadawane w DVB-T2 należy przeskanować w telewizorze na nowo wszystkie częstotliwości. W przypadku, kiedy pojawią się nowe kanały należy sprawdzić, czy wyświetla się na nich obraz z dźwiękiem. Zaobserwowanie czarnej planszy z samym dźwiękiem może sugerować, że telewizor nie jest przystosowany do zmiany standardu nadawania.
DVBT-2 od kiedy?
Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi w przyszłym roku. Odbywać się będzie sukcesywnie na terenie całego kraju. W pierwszej kolejności, już 28 marca zmiany nastąpią w województwie dolnośląskim, lubuskim oraz opolskim. Następnie 25 kwietnia przełączenie sygnału nastąpi w województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Widzowie w województwie małopolskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim zmianami będą mogli cieszyć się od 23 maja. Na samym końcu zalety DVB-T2 poznają odbiorcy w województwie lubelskim, podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. W tych województwach przełączenie sygnału nastąpi 27 czerwca.
