Jak wybrać telefon

Jak wybrać telefon komórkowy?

Posted on |

Jak wybrać telefon komórkowy? Każda okazja jest dobra na to, żeby kupić sobie prezent. Bardzo dobrym prezentem dla siebie samego może być nowy telefon komórkowy. Smartfon to urządzenie, które posiada każdy z nas. Technologie używane w smartfonach rozwijają się w szybkim tempie. Nawet niskobudżetowy smartfon za kilkaset złotych będzie miał prawdopodobnie lepsze parametry od tego, który używamy od kilku lat.  W poniższym zestawieniu prezentujemy najważniejsze cechy. 

Wielkość i rozdzielczość ekranu 

Obecnie na rynku nowych smartfonów nie znajdziemy już zbyt wielu modeli z wielkością ekranu poniżej 5”. Na rynku zaczyna dominować moda na większe smartfony z wielkością ekranu powyżej 6”. Tradycyjne proporcje ekranu 16:9 zostają również w szybkim tempie wypierane przez telefony z ekranem o proporcjach 18:9. W efekcie znalezienie smartfonu o popularnej niegdyś przekątnej 5,5” jest dosyć trudne. Jednak mamy do dyspozycji wiele modeli o pokrewnej rozdzielczości 5,73”. Mamy bardzo wiele rozdzielczości ekranu do dyspozycji. Najczęściej spotkamy ekrany o rozdzielczości 1280 x 720 px, 1440 x 720 px, a także kilka innych.  

Pamięć operacyjna 

Jest to parametr, który ma decydujący wpływ na szybkie i bezproblemowe działanie naszego aparatu. Podczas wyboru smartfonu trzeba zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta wielkość pamięci RAM. Na rynku jest jeszcze wiele modeli mających pamięć 1 GB. Na portalach aukcyjnych znajdziemy jeszcze nawet modele z pamięcią 512 MB. Jednak bezproblemowe i szybkie działanie smartfonu wymaga pamięci co najmniej 2 GB. Oczywiście, im większa ilość tej pamięci w urządzeniu, tym lepiej. 

Procesor w smartfonie 

Warto zwrócić uwagę na model procesora obsługującego smartfon. W smartfonach znajdziemy bardzo wiele procesorów o różnych nazwach. Procesory te wywodzą się również od różnych producentów i mają inne parametry. Pomimo tego chaosu można przyjąć jedną zasadę. Minimum, które powinno być uwzględniane to procesory z czterema rdzeniami. Takie rozwiązania znajdziemy już w telefonach niskobudżetowych. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się procesor ośmiordzeniowy. 

System operacyjny 

Najpopularniejszym systemem, który dominuje na rynku smartfonów jest Android. Jest to system, który jest od kilkunastu lat rozwijany przez Google. Aktualnie najnowszą odsłoną systemu Android jest ta z numerem 11. Android 11 został udostępniony we wrześniu 2020 roku i znany jest również pod nazwą Red Velvet Cake. Opcjonalnie mamy dostępne telefony firmy Apple, na których zainstalowany jest system Apple iOS. 

Pamięć wewnętrzna 

Jest to czynnik, który zazwyczaj jest pomijany podczas wyboru telefonu komórkowego. Wynika to z faktu, iż wielkość dostępnej pamięci może być łatwo powiększana za pomocą zewnętrznych kart pamięci. Jednak karta pamięci o dużej pojemności stanowi dość spory dodatkowy wydatek. Warto jest więc zadbać o to, żeby pamięć wewnętrzna była również jak największa. Wielkość zapotrzebowania na pamięć wewnętrzną jest bezpośrednio zależna od tego, czy nasz smartfon będzie używany do robienia zdjęć i kręcenia filmów. Do podstawowych zastosowań powinna wystarczyć pamięć wewnętrzna o pojemności 32 GB. 

Aparat fotograficzny 

Aparat fotograficzny jest ważnym elementem każdego smartfonu. Producenci smartfonów eksponują w swoich materiałach promocyjnych liczbę dostępnych megapikseli. W odczuciu wielu konsumentów lepsza rozdzielczość aparatu, która wyrażona jest wyższą liczbą dostępnych megapikseli stanowi o jakości aparatu. Jest to tylko połowa prawdy. Na jakość zdjęcia składa się również jakość i rodzaj zastosowanego obiektywu oraz innych podzespołów w aparacie fotograficznym, a także na przykład wielkość dostępnego zoomu optycznego. 

Bateria 

Dzisiejszy smartfon nie służy wyłącznie do dzwonienia. Na smartfonie wykonujemy często różne inne zadania, z których przeglądanie Internetu wydaje się najbardziej oczywistym. Smartfon w codziennym życiu zastępuje nam domowy komputer, do którego nie mamy zazwyczaj łatwego dostępu. Dlatego bateria zainstalowana w smartfonie powinna być jak najbardziej wytrzymała. Smartfony z baterią o pojemności niższej od 2000 mAh nie będą raczej spełniać oczekiwań. Warto jest rozważać modele, w których bateria ma pojemność równą lub wyższą od 2000 mAh. 

Technologia 4G kontra 5G

Współczesne telefony komórkowe pełnią funkcję mobilnych centrum komunikacyjnych oraz źródeł informacji. Dlatego kluczowe jest, aby wybrać model, który oferuje nie tylko odpowiednie funkcje, ale także szybką i niezawodną łączność z Internetem. W tym kontekście technologie 4G i 5G mają duże znaczenie. Jak wybrać telefon z odpowiednią technologią? Obecnie popularność zdobywa technologia 5G, która jest następcą 4G.

Różnice pomiędzy tymi dwiema technologiami są znaczące, a ich wybór zależy od potrzeb użytkownika oraz dostępności w danym regionie. Sieć 4G, znana także jako LTE (Long-Term Evolution), zapewnia szybkie przesyłanie danych i umożliwia korzystanie z zaawansowanych aplikacji, takich jak strumieniowanie wideo w wysokiej jakości czy granie w gry online. Jednak technologia 5G idzie o krok dalej, oferując znacznie większą prędkość pobierania i wysyłania danych, co przekłada się na jeszcze lepszą jakość transmisji wideo i płynność korzystania z aplikacji wymagających dużej przepustowości.

Warto jednak pamiętać, że wciąż wiele obszarów ma ograniczoną dostępność do sieci 5G. Dlatego wybór między 4G a 5G powinien być dokładnie przemyślany, biorąc pod uwagę dostępność technologii w Twoim regionie oraz planowane zastosowania telefonu. Warto również zauważyć, że technologia 3G jest obecnie wychodzącym z użycia standardem. Wraz z rozwojem 4G i 5G, 3G traci na znaczeniu i jest stopniowo wycofywana przez operatorów. Jeśli więc planujesz dłuższy okres korzystania z nowego telefonu, warto zainwestować w model obsługujący przynajmniej 4G. Dzięki temu unikniesz problemów z zasięgiem oraz ograniczeniami w dostępie do nowoczesnych usług online.

Jak wybrać telefon komórkowy infografika

Jak wybrać telefon komórkowy? Podsumowanie

Podsumowując, na rynku mamy bardzo duży wybór telefonów komórkowych. Duża liczba dostępnych modeli jednak wcale nie ułatwia zadania. Jak wybrać telefon? Warto wybrać model, który będzie spełniać nasze oczekiwania w dłuższym okresie. Niskobudżetowe produkty wydają się atrakcyjne. Jednak analiza specyfikacji może doprowadzić nas do wniosku, że mamy do czynienia z telefonem nie z tej epoki. Sztuką jest więc wybrać aparat, który przy przystępnej cenie będzie miał satysfakcjonujące parametry techniczne. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *