
Styl industrialny – 3 sposoby na urządzenie jadalni
Posted on |
Spis treści
Jadalnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Warto więc urządzić ją w taki sposób, żeby była funkcjonalna oraz estetyczna. Idealnym spełnieniem obu tych postulatów jest urządzenie jadalni w stylu industrialnym. Nazwa stylu kojarzy się z powierzchniami przemysłowymi. Nasz czytelnik może zadać sobie więc kilka pytań. Czym charakteryzuje się styl industrialny? Jak może wyglądać jadalnia w stylu industrialnym? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Styl industrialny – skąd pochodzi?
Styl industrialny zwany również przemysłowym przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jego historia sięga czasów Wielkiego Kryzysu. Stany Zjednoczone zmagały się wówczas z postępującą plagą biedy i bezrobocia spowodowanymi przez upadające fabryki. Powstał zwyczaj aranżowania przestrzeni po upadających fabrykach na pomieszczenia mieszkalne. Takie pomieszczenia nazywane są loftami. Ich cechami charakterystycznymi są wysokie ściany oraz ogromne okna. Wystrój wnętrza bazuje na wykorzystaniu surowych materiałów, takich jak metal, drewno, beton czy też szkło. Styl ten przetrwał do dzisiaj. W wielu nowych inwestycjach deweloperskich znajdziemy mieszkania zaprojektowane w ten sposób. Jednak na odrobinę stylu industrialnego możemy pozwolić sobie w każdym mieszkaniu. Sprawdźmy, w jaki sposób zabrać się do urządzenia jadalni w stylu industrialnym.
Jadalnia w stylu industrialnym – jak ją urządzić?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, styl industrialny wymaga zastosowania surowych materiałów wykończeniowych. Czytelnik może uznać, że zastosowanie surowego drewna czy też betonu w jadalni nie jest najlepszym pomysłem. Nie jest to właściwe podejście. Jadalnia industrialna urządzona w ten sposób może stać się estetycznym i przytulnym pomieszczeniem. Projekt jadalni musi zostać jednak dobrze przemyślany. Warto zwrócić uwagę na każdy szczegół. Meble i akcesoria powinny stanowić atrakcyjny dodatek do materiałów wykończeniowych. Dziś styl industrialny nie jest dostępny wyłącznie dla Amerykanów. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które możemy wykorzystać w naszych domach.
Jadalnia industrialna w jasnej tonacji
Styl industrialny nie narzuca nam wiodącej kolorystyki. Powierzchnie przemysłowe będące inspiracją dla tego stylu mogą mieć niejedno oblicze. Jadalnia industrialna może być zaprojektowania w jasnej kolorystyce. Takie rozwiązanie wymaga użycia jasnych materiałów wykończeniowych. Na ścianach idealny będzie beton. Na posadzce możemy położyć białe płytki lub jasne panele. W jasnej jadalni sprawdzą się jasne meble kuchenne. Nie należy zapominać o dodatkach przydatnych w każdej kuchni i jadalni. Akcesoria kuchenne w kontrastującym kolorze mogą stanowić ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza.
Jadalnia w stylu industrialnym utrzymana w ciemnej kolorystyce
Jadalnia industrialna może być utrzymana również w ciemnej kolorystyce. W takiej aranżacji proponujemy użyć surowej cegły do wyeksponowania na ścianach. Dobrym rozwiązaniem, które możemy zastosować na posadzce są płytki podłogowe w ciemnym kolorze. Do takiej posadzki i ścian polecamy meble kuchenne z czarnymi blatami. Mogą być nieco kłopotliwe w późniejszym utrzymaniu. Jednak na tle ciemnych cegieł będą wyglądać efektownie. Ciemna tonacja jadalni wymagać będzie doświetlenia z kilku źródeł. Oprócz lamp wiszących można zastosować również lampę stojącą. Nie zajmuje ona dużo miejsca i będzie stanowić atrakcyjne uzupełnienie punktów świetlnych.
Jadalnia w stylu industrialnym dla każdego
Styl industrialny charakteryzuje się surowością. Przekształcenie naszej jadalni na styl industrialny nie musi jednak oznaczać ingerencji w ściany czy podłogę. Pożądany efekt można uzyskać bez ponoszenia wysokich kosztów. Wystarczą do tego odpowiednio dobrane meble. Surowe drewno, szkło, metal oraz kanciaste kształty – tego potrzebuje Twoja industrialna jadalnia. Przepłacania można również uniknąć dzięki zapoznaniu się z działem „Dom i ogród” w naszym portalu. Zamieszczamy tam kody rabatowe, dzięki którym urządzanie wnętrz w naszych mieszkaniach będzie znacznie łatwiejsze i tańsze.
